„Od 2 kwietnia polskie budowy muszą działać zgodnie z najnowszymi ograniczeniami ministra zdrowia, które dotyczą walki z pandemią koronawirusa. Tuż po ich ogłoszeniu obawiano się, że branża może zostać sparaliżowana, ale – na szczęście – wątpliwości udało się w porę wyjaśnić.”

Sektor czekał na wyjaśnienie wątpliwości związanych z nowymi regulacjami dotyczącymi bezpieczeństwa w dobie koronawirusa. Nowe, poprawione zasady po wniosku PZPB wprowadziła GDDKiA – zasady obowiązują na wszystkich budowach, nie tylko drogowych.

Najwięcej znaków zapytania dotyczyło zachowania 1,5 m odstępu między pracownikami.

„- Z szybkich analiz wyszło nam, że problem z zachowaniem tej zasady może dotyczyć 7-10 proc. prac. Ale i ta wątpliwość została wyjaśniona, gdyż doprecyzowano, że odległość ta ma dotyczyć stanowisk pracy, w których pracownik lub zespół ludzi wykonuje zadania – powiedział Styliński portalowi WNP.PL. I dodał: – W ramach pracy zespołu ludzi nie ma obowiązku zachowywania 1,5 m odległości  między osobami. Niemniej zasada ta dotyczy szatni i pomieszczeń socjalnych, więc tu będzie potrzebne m.in. odpowiednie planowanie rotacji pracowników w tych pomieszczeniach.”

Obowiązujące przepisy nie narzucają na pracodawców obowiązku zabezpieczenia na budowach masek ochronnych. Jednak, jak wykazały ankiety PZPB, wielu z naszych członków będzie starało się je zapewnić.

O aktualnych regulacjach, interpretacji nowych obostrzeń, bieżącej analizie sytuacji sektora i rozmowach z administracją przeczytają Państwo na wnp.pl w materiale red.Tomasza Elżbieciaka na  https://bit.ly/2UD3DiO