Wyjątkowym celem tegorocznego Piątego Balu Charytatywnego jest zebranie środków i wsparcie finansowe działań Fundacji Dla Transplantacji.

Fundacja Dla Transplantacji została założona w 2016 r. a jej misją jest promowanie transplantacji, jako formy ratowania życia. W tym celu Fundacja prowadzi dwie ogólnopolskie akcje:

#12GodzinDlaŻycia – to wyjątkowa inicjatywa społeczna, której celem jest zbiórka pieniędzy na aparaturę OCS Heart TransMedics – obecnie jedyny sprzęt na świecie służący do transportu pobranego do przeszczepu serca. Zastosowane w nim innowacyjne rozwiązanie, pozwala niemal 3-ktornie wydłużyć czas przydatności organu do wszczepienia. W odróżnieniu do wielu krajów Europy Zachodniej, w Polsce nadal korzystamy z przestarzałej metody transportu w lodzie, która umożliwia wykonanie przeszczepu w ciągu zaledwie 4 godziny. Dzięki aparaturze OCS Heart transplantolodzy zyskują 12 godzin!

#ZostawSerceNaZiemi – to akcja świadomościowa, której zadaniem jest wzmocnienie woli bycia dawcą w naszym społeczeństwie. Akcja angażuje całe rodziny, dzięki czemu decyzja o pozostawieniu organów będzie kompletna i trwała.

Prezesem Fundacji jest dr n. med. Zygmunt Kaliciński. Przy Fundacji działa Rada Naukowa – zespół najlepszych kardiochirurgów w Polsce, którzy postanowili zaangażować się w walkę o przyszłość transplantacji serca w Polsce. Wspólnie chcą zebrać pieniądze na wyjątkową aparaturę OCS Heart – zaawansowany sprzęt firmy TransMedics służący do transportu bijącego serca. OCS Heart utrzymuje żywotność i przydatność pobranego serca do przyczepu przez 12 godzin.

Wiedząc, że są na świecie technologie, które mogą odmienić oblicze polskiej transplantologii, jest szansa, aby każdy ośrodek w Polsce zajmujący się przeszczepem serca (Gdańsk, Poznań, Warszawa, Zabrze, Kraków) dysponował aparaturą OCS Heart. To nowoczesny i jedyny sprzęt na świecie, który zapewnia sercu fizjologiczne warunki: serce jest ciepłe, bijące, odżywiane i poddane ciągłemu badaniu.

Więcej o Fundacji: https://dlatransplantacji.pl