Polski Związek Pracodawców Budownictwa objął patronat nad Baltic Nuclear Energy Forum 2025, które odbędzie się w dniach 18-22 marca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Baltic Nuclear Energy Forum to platforma wymiany wiedzy i doświadczeń o innowacyjnych rozwiązaniach w energetyce jądrowej. Po sukcesie pierwszej edycji, zapraszamy na kolejną odsłonę: Synergia dla atomu – jak dobrze wykorzystać kapitał regionów w rozwoju energetyki jądrowej?

 

 

Forum gromadzi kluczowych ekspertów, przedstawicieli rządów, instytucji naukowych i przemysłu, stwarzając możliwość wymiany doświadczeń na temat rozwoju technologii jądrowych, regulacji prawnych oraz modeli współpracy międzynarodowej. Druga odsłona konferencji odbędzie się pod hasłem: Synergia dla atomu – jak dobrze wykorzystać kapitał regionów w rozwoju energetyki jądrowej?

Podczas sesji tematycznych skupimy się na local contencie. Pojęcie to się to do poziomu zaangażowania lokalnych zasobów — takich jak siła robocza, usługi i materiały — w realizację projektów nuklearnych. Inne często stosowane określenia to „wkład lokalny” lub „udział krajowy,” które podkreślają wykorzystanie miejscowych zasobów i kompetencji w celu wspierania lokalnej gospodarki oraz zwiększania akceptacji społecznej dla projektów w energetyce jądrowej. W kontekście projektów infrastrukturalnych, takich jak budowa elektrowni jądrowych, local content wiąże się z wymogami, aby część prac była wykonywana przez krajowe firmy lub przy użyciu krajowych materiałów, co ma wspierać rozwój lokalnego przemysłu i tworzenie miejsc pracy. W debacie podczas SESJI III | TERAZ POLSKA: Rozwój infrastruktury towarzyszącej elektrowni jądrowej szansą dla lokalnych dostawców i usługodawców weźmie udział Jan Styliński, Prezes Zarządu PZPB.

Wykłady oraz dyskusje w ramach paneli tematycznych będą dotyczyły między innymi: regulacji wpierających local content w energetyce jądrowej, strategii wdrożenia oraz rozwoju infrastruktury towarzyszącej budowie elektrowni jądrowej w kontekście szans dla lokalnego biznesu. Paneliści pochylą się również nad zagadnieniami związanymi z kształtowaniem kadry dla rozwoju przemysłu nuklearnego oraz rozwijaniem kompetencji lokalnych liderów. Nie zabraknie zagadnień związanych z dialogiem społecznym oraz długoterminowej wizji wpływu na gospodarcze, społeczne i klimatyczne aspekty inwestowania w energetykę jądrową.

Miłosz Motyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który przyjął zaproszenie do Rady Programowej BNEF tak wypowiadał się o konferencji:

„ To niezwykle potrzebna inicjatywa. Inicjatywa dialogu, wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy rządem i samorządem, pomiędzy organizacjami pozarządowymi, stroną społeczną i naukowcami. Nikt w tym procesie, jakim jest transformacja energetyczna nie może zostać pominięty. Każdy głos musi zostać usłyszany i zrozumiany, nawet jeśli jest to głos krytyczny.

Energetyka jądrowa jest częścią transformacji energetycznej. Bez atomu i jego współpracy z odnawialnymi źródłami energii nie da się w Polsce przeprowadzić transformacji energetycznej. A my wierzymy, że Polska będzie czerpała bardzo wiele korzyści z atomu”.

Baltic Nuclear Energy Forum zostało opracowane z myślą o szerokim gronie uczestników, w tym przedstawicielach administracji publicznej, biznesu oraz środowisk naukowych. Konferencja przyciąga także ekspertów z Polski i zagranicy, co skutkuje budowaniem wartościowych partnerstw w dziedzinie energetyki jądrowej. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwiązaniami w sektorze energetycznym.

Konferencja odbędzie się w dniach 18 – 22 marca. Część konferencyjna potrwa dwa dni (18-19marca), część warsztatowa jeden dzień (20 marca) oraz wizyta studyjna (20-22 marca).

Szczegóły agendy są dostępne na stronie: https://bnef.pl/agenda/dzien-1/

Wszystkie aktualne informacje znajdziecie Państwo na stronie: www.bnef.pl

Organizatorami konferencji są:

Fundacja Biznes dla Klimatu

UN Global Compact Network Poland

Uczelnie Fahrenheita