Piękną tradycją każdego Balu Charytatywnego jest aukcja dzieł sztuki pozyskanych od obiecujących i ciekawych polskich twórców. Tak, jak podczas pięciu poprzednich edycji, także w tym roku profesjonalną licytację poprowadzi Anita Wolszczak-Karasiewicz.

Prezentacja dzieł sztuki
? aukcja Szóstego Charytatywnego Balu Karnawałowego Budownictwa i Infrastruktury.

1. Jan Bonawentura Ostrowski | Koncert we dwoje, 2023, olej na płótnie, wym. 100×81 cm.

Czerpiąc inspirację z malarstwa polskiego symbolizmu, artysta zanurza się w świecie baśni uwypuklając na  pierwszym planie bohaterów rodem z mitów i legend: smoki, centaury i średniowiecznych muzykantów. W barwnych i pełnych humoru kompozycjach artysta podkreśla afirmację życia i optymizm, wykorzystując jednocześnie wyrazistą paletę kolorów oraz kontrasty, aby wzmocnić przekaz energii i pozytywnych emocji

Jan Bonawentura Ostrowski urodził się w Częstochowie, ale całe życie związany jest z Warszawą. Tutaj ukończył wydział rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych (dyplom u prof. Tadeusza Łodziany). Studiował też malarstwo na Academia di Belle Arte “Brera” (dyplom w pracowni prof. Giorgio de Giorgii). Uprawia wszystkie sztuki piękne – od malarstwa, poprzez grafikę aż do rzeźby.

 

2. Joanna Sarapata |Wielka Balerina w fiolecie, akryl na papierze, wym. 100×70 cm.

Styl Joanny Sarapaty stał się rozpoznawalny w Polsce oraz za granicą dzięki manierystycznie i dość schematycznie nakreślonym portretom. Wizerunki nigdy nie przedstawiają rysów twarzy, skupiając się przede wszystkim na gestach i pozach ? w meandrach linii odnajdziemy esencję eterycznej, finezyjnej, ale autonomicznej kobiecości, pozbawionej jarzma spojrzenia wyłącznie erotycznego.

Joanna Sarapata to absolwentka paryskiej L?ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts. Do archiwum szkoły przyjęto 11 jej obrazów. W dorobku artystki znajdują się realizacje z zakresu malarstwa, grafiki, sztuki plakatu i scenografii. Swoje prace wystawia od 1987 r., m.in. We Francji, gdzie przez blisko 20 lat mieszkała i tworzyła, w Hiszpanii, w której żyła kolejne 6 lat, a także w Monako, Niemczech, USA i Szwajcarii. Od 1998 r. dzieła sztuki autorstwa Joanny Sarapaty można oglądać również w Polsce.

 

3. Anna Chorzępa-Kaszub | Przebudzenie 3, 2023, akryl na płótnie, wym. 80×80 cm.

Twórczość artystki to zachwycający mariaż hiperrealizmu z elementami fantastyki i surrealizmu. Doskonałe odzwierciedlenie tafli wody, tkanin i ciała ludzkiego przywołuje na myśl warsztat dawnych flamandzkich mistrzów. To właśnie ruch, płynność, gry światłocieniowe i fałdowanie powierzchni czynią kompozycje malarki niezapomnianymi wśród tysiąca innych estetycznych pokus.

Anna Chorzępa-Kaszub (ur. 1985, Poznań) to absolwentka Wydziału Grafiki, Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2010 r.). Od wielu lat pracuje w charakterze grafika kreatywnego w jednej z poznańskich agencji reklamowych. Z czasem doświadczenie zdobyte na uczelni i w pracy jako grafik zaczęła wykorzystywać również w tworzeniu swoich prac malarskich.

 

4. Joanna Szumska | Tęczowy ogród 3, 2023, olej na płótnie, wym. 120×100 cm.

Mistrzyni malowania egzotycznej roślinności ? jej paleta barw jest praktycznie nieograniczona. Obrazy Joanny Szumskiej zrobiły karierę również w świecie mody i pojawiają się na ubraniach i poduszkach za granicą.

Joanna Szumska to artystka urodzona w Otwocku w 1965 roku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, pracowała w pracowni scenograficznej teatru Baj w Warszawie. Później zajmowała się projektowaniem graficznym oraz projektowaniem wnętrz. Jednak malarstwo zawsze było jej naturalnym środkiem wyrazu.

 

5. Marzena Hettich-Uryszek | Expectancy, 2023, olej na płótnie, wym. 110×110 cm.

Obrazy artystki ona sama określa jako ?kulturowy recykling? ze względu na stosowanie techniki kolażu oraz sięganie po tematy i style znane w sztuce dawnej oraz współczesnej. Portrety kobiece są więc postmodernistycznym miszmaszem, mocno zakorzenionym w nurcie pop art. To wizerunki nowoczesnych dziewczyn, kuszących widza pewnością siebie i kolorystyczną odwagą.

Marzena Hettich-Uryszek to absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom, uzupełniony aneksem z rzeźby, uzyskała w pracowni malarstwa profesora Krzysztofa Skarbka. Mieszka i tworzy w Polsce oraz Niemczech. Obok działalności artystycznej, przez lata zajmowała się nauczaniem przedmiotów artystycznych.

 

6. Eugeniusz Ochonko | El magico mundo de oriente, 2019, olej, akryl, szlagmetal, płótno, wym. 100×120 cm.

Eugeniusz Ochonko w swojej twórczości wykorzystuje precyzyjną, wzorowaną na rysunkach dawnych mistrzów technikę; od wielu lat pozostaje również wierny tematyce swoich prac, konsekwentnie mieszając świat rzeczywisty z fantasmagorią. Magię współtworzą śródziemnomorskie barwy, typowe dla krajobrazu Teneryfy, która dostarcza artyście wielu inspiracji związanych z lokalną kulturą.

Eugeniusz Ochonko urodził się w 1964 roku. W 1996 roku ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz związku ?International Artist Professional?. Obecnie mieszka i tworzy w Hiszpanii.

 

7. Paulina Robotycka | Magical moment, 2023, akryl na płótnie, wym. 130×130 cm.

Paulina Robotycka jest psychologiem koloru: każda barwa na obrazie odpowiada konkretnym odczuciom człowieka ? zarówno pozytywnym jak i negatywnym. Pozorny brak harmonii kolorystycznej polegający na silnych kontrastach wiążę się z emocjami, które często bywają ze sobą sprzeczne. Kompozycje artystki to mapa ludzkich uczuć ? czasem zawiła, a czasem przejrzysta.

Paulina Robotycka ? urodzona w 2000 roku w Gdańsku. Od 2019 studiuje Psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. Jest malarką samoukiem. Przede wszystkim uprawia malarstwo sztalugowe oraz monumentalne. W jej pracach znajdziemy odwołanie do malarstwa barwnych płaszczyzn, taszyzmu i malarstwa gestu.

 

8. Magdalena Karwowska | NYC, 2023, akryl na płótnie, wym. 120×100 cm.

Obrazy Magdy Karwowskiej to wyprawa do świata komiksu i pop kultury; najczęściej bohaterami jej opowieści są ludzko-zwierzęce hybrydy, próbujące odnaleźć się w miejskiej dżungli. Artystka wykorzystuje technikę kolażu i montażu do tworzenia kompozycji, które tylko pozornie wydają się chaotyczne ? w istocie dyptyki to przemyślana baśń o współczesnym, dynamicznym życiu.

Magdalena Karwowska to artystka urodzona w 1986 roku w Rudzie Śląskiej. W latach 2006-2011 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom magisterski zrealizowała w Pracowni Miedziorytu pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana, nagrodzony jako jeden z najlepszych dyplomów roku. Poza grafiką zajmuje się malarstwem oraz fotografią. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

 

9. Krzysztof Kopeć | Zapaść siebie, 2021, technika własna, płótno, wym. 80×80 cm.

Abstrakcyjne obrazy Krzysztofa Kopcia odzwierciedlają przemysłowy krajobraz Śląska ? industrializm staje się w nich formą organiczną, w której dym, żelazo, cegła i beton spajają się w jeden organizm. Oryginalna technika pracy jest wynikiem autorskich eksperymentów z materiałem twórczym, przywołujących na myśl procesy zarówno malarskie jak i rzeźbiarskie.

Krzysztof Kopeć urodził się w 1972 roku w Chorzowie. Studia ukończył w Instytucie Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie. W 1999 roku uzyskał dyplom ze specjalizacji Malarstwo. W 2002 roku ukończył także Podyplomowe Studium Rysunku i Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Należy do grupy ?Młodzi Sztuką?. Jest objęty stałym patronatem artystycznym oraz medialnym w ramach projektu Artistic Guarantee of Art Imperium.

 

10. Łukasz Stobiecki | Warszawa, olej na płótnie, wym. 80×80 cm 

Warszawa dziś ? kwintesencja dynamiki, różnorodności oraz wzrostu. Autor proponuje chwilę zatrzymania na jej panoramie, wzbudzając – poprzez zastosowane barwy i prostą formę – refleksję nad charakterem tego miasta, gdzie historia i współczesność przeplatają się na każdym kroku.

Łukasz Stobiecki, z wykształcenia prawnik, ukończył studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od ponad dwudziestu lat realizuje swoją pasje jaką jest malarstwo i rysunek. Jego prace zyskały odbiorców na aukcjach organizowanych w kraju i za granicą (w tym poprzez SaatchiArt).

 

11. Marcin Myśliwiec | Anioł filozof, 2023, drewno polichromowane, wym. 130x105x30 cm.

Marcin Myśliwiec Mroczne rzeźby tworzone przy pomocy dłuta i piły mechanicznej, zabierają nas do świata przywołującego na myśl teatr Wierszalin ? jakby z przeszłej epoki, wypełnionego ludowymi opowieściami o upiorach i zapachem drewnianych kościołów. Tajemnicze nieloty, wędrowne anioły, Baby Jagi i strzygi ? oto codzienni kompani Marcina Myśliwca.

Marcin Myśliwiec urodzony w Jaśle w 1983 roku. Studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie kierunek Grafika, dyplom w 2012 roku. Absolwent Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Mieszka i pracuje w Mielcu. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych.

 

12. Jacek Opała | Fantazje, 2023, ceramika malowana, szkliwiona, wym. 73x60x40 cm.

Nawiązanie do klasyki rzeźby połączone z bogatymi zdobieniami, ale i z zniekształceniami sprawia, że dzieła Jacka Opały kryją w sobie nieodgadnioną tajemnicę. Rzeźby w pewnym sensie przypominają starożytne piękności z ukrytych krain Mezopotamii. Artysta z typową dla siebie starannością podkreśla atrybuty każdej z nich poprzez szkliwienie, czy pokrywanie intrygującym miedzianym zabarwieniem.

Jacek Opała, artysta urodzony w 1970 roku w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. Zaczął rzeźbić w glinie w 2009 roku. Jego własne prace łączą harmonię idealistycznej formy z kombinacją zdobień i  kolorów. Jego prace były wystawiane w wielu galeriach i miejscach w Polsce i za granicą m.in. w Czechach, Niemczech, Holandii i USA.

 

&

Jeśli nie wiedzą Państwo, w jakie prace warto inwestować, zapraszamy do lektury kilku podpowiedzi: https://artinhouse.pl/pl/dom-aukcyjny/jak-wybrac

&

Art in House – Dom aukcyjny i galeria sztuki online jest prowadzona przez Zespół pod kierunkiem Anity Wolszczak-Karasiewicz. Zespół działa od 2015 roku i w tym czasie doszedł do drugiej pozycji w Polsce, w swoim segmencie rynku. Współpracuje z kilkuset artystami, którzy za pośrednictwem Art in House sprzedali ponad 2 000 dzieł sztuki na rynek polski oraz za granicę m.in. do USA, Kanady, Europy, Australii, Singapuru, czy Wysp Bahama. Od samego początku działalności Art in House dzieli się wiedzą, pasją i doświadczeniem swoich historyków sztuki oraz stawia na najwyższą jakość oferowanych prac.