Jako organizacja członkowska Federacji Przedsiębiorców Polskich, PZPB popiera apel o nie dezawuowanie roli polskich przedsiębiorców w budowaniu gospodarki Państwa Polskiego.

FPP apeluje do Prezesa Kaczyńskiego, aby nie sugerować, że przedsiębiorcy to cwaniacy. Bo to nie cwaniacy, a właśnie przedsiębiorcy stracą najwięcej na zmianach zapisanych w Polskim Ładzie ? aż o 12 mld zł rocznie zwiększą się ich łączne obciążenia. Takie uproszczenia językowe są nieprawdziwe i szkodzą polskiej gospodarce. Sektor przedsiębiorstw tworzy ok. 1,7 biliona złotych PKB oraz 12,5 mln miejsc pracy w Polsce. Przedsiębiorcy w ogromnej mierze przyczyniają się do tworzenia dochodów budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego, finansując usługi publiczne i programy społeczne rządu. To oni odpowiadają za inwestycje, które są główną siłą napędową stabilnego wzrostu gospodarczego. W 2019 r. sektor przedsiębiorstw przeznaczył na inwestycje ok. 249 mld zł. Dla porównania inwestycje publiczne w tym samym czasie wyniosły niewiele ponad 98 mld zł.

?Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego dzieląca przedsiębiorców na tych uczciwych i tych ?żyjących z cwaniactwa? jest zarówno niebezpieczna, jaki i krzywdząca wobec setek tysięcy małych i średnich polskich przedsiębiorców. Jest również krzywdząca wobec przedsiębiorców zagranicznych, którzy zainwestowali w naszym kraju i stworzyli setki tysięcy miejsc pracy. Wypowiadając te słowa Prezes Kaczyński wykazał się wielką nieodpowiedzialnością ? ponieważ nie definiując rzekomego ?cwaniactwa? wprowadza przeświadczenie, jakoby tych przedsiębiorców były tysiące. Krzywdzi również takim podejściem tysiące ciężko pracujących pracowników administracji skarbowej, ubezpieczeń społecznych i inspekcji pracy ? bo jak mała jest ich skuteczność, skoro trzeba uciekać się aż do zmiany ustawy żeby rozprawić się z tzw. przez Pana Prezesa ?cwaniakami?.(..). Obrażanie na pewno nie rozwiąże tych problemów? ? podkreśla Marek Kowalski, przewodniczący FPP.

?Polskie budownictwo daje pracę blisko 1,3 mln ludzi, zaś wiodące firmy wykonawcze znajdują się w gronie największych podatników w Polsce. Budownictwo było istotną siłą napędową gospodarki zarówno w czasie kryzysu finansowego ponad dekadę temu, jak i w trudnym czasie pandemii koronawirusa. To m.in. dzięki odpowiedzialności i znacznym środkom wydanym przez firmy budowlane na bezpieczeństwo sanitarne w czasie lockdownów, udało się uniknąć zamykania budów i lawinowego wpływu zatrzymania prac budowlanych na szereg sektorów powiązanych, jak choćby na produkcję materiałów budowlanych, czy usługi finansowe. I to właśnie firmy budowlane borykają się do dziś ze skutkami ?cwaniackich? umów narzucanych przez inwestorów publicznych, którzy w efekcie doprowadzili tysiące firm budowlanych do bankructwa? ? dodaje Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, vce przewodniczący FPP.

Pełną treść apelu do prezesa Kaczyńskiego znajdą Państwo tu: FPP – Prezesie Kaczyński, przedsiębiorcy to NIE cwaniacy.