I Sesja Strategiczna #KBP2024 – „Geopolityczne i makroekonomiczne uwarunkowania rozwoju gospodarczego w Polsce” była doskonałym wprowadzeniem do 2-dniowych obrad Kongresu Budownictwa Polskiego.

Udział w debacie wzięli:
– jako moderator – Konrad Wyrwas, Dyrektor ds. Strategii Rozwoju #PZPB
– jako paneliści:
🔸Marek Budzisz, Analityk w Think Tank Strategy&Future
🔸Stanisław Bukowiec, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Komunikacyjnemu w Ministerstwo Infrastruktury
🔸Adrian Furgalski, Prezes Zarządu Zespół Doradców Gospodarczych TOR
🔸Piotr Kledzik, Prezes Zarządu PORR Polska
🔸Piotr Malepszak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwo Infrastruktury
🔸Artur Popko, Prezes Zarządu Budimex

– “Planujemy realizację kilku przetargów w ramach #KPO dla Budowy Dróg. W ten sposób wypełnimy te zadania podstawowe, eliminujące białe plamy. (…)
Ważne jest poprawianie stanu dróg lokalnych. Mamy 2,7 mld zł w tym roku na dofinansowanie budowy dróg w samorządach. Jeśli będziemy inwestować w drogi, infrastrukturę hydrotechniczną, będziemy rozwijać gospodarkę” – powiedział Stanisław Bukowiec (MI).
– “W perspektywie 10-15 lat tylko szwajcarzy dziś patrzą na kolej. Strategia Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku to dokument fikcyjny, jak wiele podobnych, które mamy. Jako Państwo musimy iść w stronę dobrego planowania. Nie patrzyłbym na kolej i drogi w kontekście rywalizacji, a raczej komplementarności. (…) Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy my sensownie inwestujemy w kolej, czy po tej infrastrukturze ma szansę jeździć większa liczba pociągów” – dodał Piotr Malepszak (MI)

W II Sesji Strategicznej I dnia #KBP2024 pt. „Inwestycje, regulacje – wpływ na sytuację sektora budownictwa w Polsce” paneliści mówili o szansach i zagrożeniach dla kontynuacji rozwoju strategicznych programów i projektów budowlanych, a także o nowych inwestycjach budowlanych i infrastrukturalnych.
W sesji moderowanej przez Konrada Wyrwasa, dyrektora ds. strategii rozwoju #PZPB udział wzięli:
Mariusz Dobrzeniecki, MBA, Prezes Polska Izba Inżynierów Budownictwa
Karol Kubica, Dyrektor Zagranicznego Biura Handlowego Polish Investment and Trade Agency (PAIH) w Kijowie
Paweł Kurtyka, EMBA, Prezes Zarządu AMW Invest sp. z o.o.
Jacek Leczkowski, Wiceprezes Zarządu ERBUD GROUP
Paweł Senkulski, Z-ca Dyrektora Centrum Realizacji Inwestycji ds. realizacji umów inwestycyjnych, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Jan Styliński, Prezes Zarządu #PZPB
– Paweł Woźniak, P.O. Generalnego Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
– Waldemar Wójcik, Członek Zarządu STRABAG Polska

🔸Prezes Mariusz Dobrzeniecki, MBA podkreślił, że w #PIIB ponad 60% inżynierów jest w wieku 60+, którzy mogliby podjąć decyzję o emeryturze z dnia na dzień. “Na szczęście (…) rok do roku ta liczba się mniej więcej bilansuje z liczbą nowych inżynierów. Wiek emerytalny należy zatem podnosić, a nie podnosić emerytury”
🔸Karol Kubica (#PAIH) wspomniał, że “biuro w Kijowie działa od 2018 roku, ale ostatnia sytuacja sprawiła, że Lwów stał się drugim ośrodkiem dla PAIH. Skala ataków i zniszczeń jest wielka, ale właśnie Lwów będzie regionem, w którym w najbliższym czasie zagraniczne spółki będą chciały się ulokować na pograniczu z Polską (…). Potrzeby UA są tak ogromne, że spółki ukraińskie same tego nie wykonają, więc zdecydowanie widzę tu przestrzeń dla Polskiego biznesu. Jesteśmy też od tego, żeby sprawować pieczę nad odpowiednim wydatkowaniem tych środków”.
🔸Paweł Kurtyka, EMBA (AMW Invest sp. z o.o.) podkreślił, że “rynek wojskowy jest perspektywiczny, ale dobrze sięgać po opinie ludzi, którzy go dobrze znają, bo jest on specyficzny (np. niesprecyzowane oczekiwania, trudność z rozpoznaniem problemu budowlanego – systemy wojskowe są niesamowicie skomplikowane i nie mają analogii). Nowopowstała infrastruktura wojskowa wymaga zakupów sprzętu, zaangażowania ludzi, a ich do pracy w budownictwie jest bardzo mało – trzeba promować nie tylko bycie inżynierem, ale też konkretne specjalizacje, których jest niedobór – np. architektów”.
🔸Prezes Jacek Leczkowski (ERBUD GROUP) podkreślił, że “MOD21 to nie tylko modułowość, prefabrykaty, ale też oddziaływanie na społeczności lokalne – jesteśmy na placu budowy dużo krócej, więc mamy mniejsze oddziaływanie na społeczności lokalne. Postawiliśmy też na drewno, które ma ujemny ślad węglowy, przyspieszamy proces co najmniej dwukrotnie”

Zapraszamy do galerii zdjęć z obu sesji strategicznych.