We wtorek 24 września w Amber Expo rozpoczęły się 13. Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako 2019. W tym roku w Gdańsku swoją ofertę prezentuje ponad 700 wystawców z 30 krajów na całym świecie.

Jan Styliński, prezes PZPB został zaproszony do udziału w debacie PKP SA „Inwestycje dworcowe impulsem dla gospodarki”.

Podczas debaty przedstawiciele resortu infrastruktury, PKP S.A., samorządów, świata polityki i przedstawiciele wykonawców prac budowlanych dyskutowali o znaczeniu Programu Inwestycji Dworcowych dla rozwoju polskiej gospodarki.

Prezes PZPB zwrócił uwagę na korzyści nie tylko dla pasażerów, ale i gospodarki. – Projekty dworcowe to świetne inwestycje, które mogą być skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw budowlanych. Szansą dla tej branży jest budownictwo specjalistyczne. Tym bardziej, że potrzebna infrastruktura nie tylko musi być zbudowana, ale potem też utrzymywana – przypomniał.

– Dworce to kwestia odpowiedzialności i konieczność przywracania im należytego blasku – stwierdził dyrektor Departamentu Kolejnictwa w Ministerstwie Infrastruktury Tomasz Buczyński.

Poruszono również zagadnienia dotyczące optymalnej rozbudowy przestrzeni miejskich, m.in. węzłów przesiadkowych i nowoczesnych obiektów spełniających wiele funkcji, zarówno pasażerskich, jak i komercyjnych. W dyskusji z pewnością nie zabrakło też tematów związanych z innowacyjnością części realizowanych przez PKP S.A. inwestycji i ich funkcji ekologicznej, tak istotnej w dzisiejszych czasach.