Podczas marcowego posiedzenia Rady PZPB (11.03) przyjęto Kodeks Dobrych Praktyk dla Branży Inżynierii Środowiska. Jest on adresowany do inwestorów zainteresowanych realizacją inwestycji środowiskowych,
w tym zwłaszcza dla podmiotów zamawiających roboty budowlane, dostawy lub usługi związane z takimi inwestycjami, a także do wykonawców oraz podwykonawców realizujących takie przedsięwzięcia. Polski Związek Pracodawców Budownictwa będzie działał na rzecz zainteresowania inwestorów dołączeniem do grona sygnatariuszy Kodeksu, a także wspólnego opracowania i uzgodnienia z inwestorami wzoru umowy.

Niniejszy Kodeks ma na celu wsparcie branży, która w najbliższej perspektywie będzie się bardzo dynamicznie rozwijać. Ciągłe doskonalenie procesów ochrony środowiska oraz zmiany krajowej i unijnej regulacji prawnej w tym zakresie, stanowi ogromne wyzwanie, któremu będzie można sprostać wyłącznie w oparciu o efektywną i partnerską współpracę uczestników procesów inwestycyjnych i w ramach wzajemnego przekazywania informacji o wpływach środowiskach w czasie realizacji inwestycji oraz przedstawienia i dzielenia się wiedzą w zakresie wdrażanych rozwiązań pro środowiskowych.

Kodeks Dobrych Praktyk zawiera rekomendacje dla przeprowadzenia procesu inwestycyjnego, w tym także dla sposobu komunikacji oraz zasad finansowania, umożliwiające efektywną realizację zamierzenia budowlanego, wraz z osiągnięciem celów wyznaczonych przez Inwestora oraz Wykonawcę. Przyjęcie Kodeksu oraz wypracowanie wzoru umów niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak optymalizacja czasu realizacji inwestycji i obniżenie jej kosztu poprzez zdefiniowanie ryzyk, ograniczenie skutków środowiskowych, wzmocnienie sektora budowlanego – stanowiącego 1/10 polskiego PKB, a także uniknięcie potencjalnych konfliktów i sporów sądowych.

Dokument został opracowany przez Komitet Środowiska Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa i sygnowany przez podmioty działające w sektorze inwestycji środowiskowych. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem. Ma on charakter otwarty, tzn. jesteśmy otwarci na jego modyfikacje i uzupełnienia, które wzbogacą Kodeks o perspektywę inwestorów.

 

W razie dodatkowych pytań prośba o kontakt z:

Piotr Wołejko

Dyrektor ds. Komitetu Energii i Komitetu Środowiska PZBP

p.wolejko@pzpb.com.pl