„Baba na budowie przynosi pecha”, „Pani to na wybieg, a nie na budowę”, „lepiej byś dzieci rodziła, a nie się na budowę pchasz” – to tylko przykłady haseł, które zdarza się nadal usłyszeć kobietom pracującym w branży budowlanej. Stereotypowe postrzeganie płci w miejscu pracy nie jest już tak powszechne, jak parę lat temu, ale problem dyskryminacji kobiet ze względu na płeć, nadal istnieje.

To zagadnienie zostało opisane w Dziale I wspomnianego Raportu „Wybrane problemy branży budowlanej z perspektywy przyszłych liderów” oraz było jednym z tematów debaty z udziałem: Mariusza Dobrzenieckiego – prezesa PIIB, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys – prezeski SARP, Piotra Kledzika – prezesa zarządu PORR, Anny Łopaciuk – dyrektorki BGK i Jana Stylińskiego– prezesa zarządu PZPB a moderowanej przez Damiana Kaźmierczaka – członka zarządu i głównego ekonomistę #PZPB oraz Łukasza Gembisia – Local Partnera kancelarii DWF Poland

– W PORR zatrudniamy 2,5 tys. ludzi na różnych stanowiskach. Kobiety stanowią 29,6% – to prawie tysiąc osób. Jeśli chodzi o stanowiska dyrektorskie kobiety stanowią 40% – mówi Piotr Kledzik, prezes zarządu PORR, przekonując, że z jego punktu widzenia płeć żeńska nie jest dziś powodem dyskryminacji w branży.

– Luka płacowa ogólnie w Polsce wynosi 10,6%. To znaczy, że średnio kobiety zarabiają o tyle mniej od mężczyzn, a w budownictwie jest to jeszcze więcej – powiedziała Anna Kalinowska-Sołtys, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.

– Początek lat dwutysięcznych to okres, kiedy w budownictwie zaczęło się pojawiać więcej kobiet i wtedy problem dyskryminujących zachowań był największy – przyznaje Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. – Uważam, że to się zmieniło, jest dużo lepiej, ale do ideału nam jeszcze daleko – powiedział. Kobiety wciąż stanowią niewielki odsetek wśród inżynierów budownictwa.

– Wg Anna Łopaciuk, dyrektor Programu Infrastruktura, Transport i Logistyka w BGK, to to właśnie dominacja liczbowa mężczyzn w branży budowlanej stoi za niepoprawnymi zachowaniami adresowanymi wobec kobiet.

Najprzyjemniejszym punktem wieczoru był moment wręczenia dyplomów ukończenia I edycji programu mentoringowego Młodzi Liderzy Budownictwa. Było zabawnie, ale i wzruszająco – zresztą zerknijcie sami w galerii poniżej ⬇️

I na koniec tego podsumowania nie możemy zapomnieć o podziękowaniach. Zatem:

🔸Dziękujemy Radzie Programowej MLB za inspirację, nadzór i wytyczanie właściwego kierunku dla tego projektu, której skład stanowią: Łukasz Gembiś – Local Partner DWF, Przemysław Janiszewski  – członek zarządu Unibep SA, Damian Kaźmierczak – członek zarządu PZPB i Paweł Wójcik – BD Director Sky Snap,

🔸Dziękujemy wspaniałym mentorkom i mentorom, którzy dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem i inspirowali młodych uczestników do wyznaczania ścieżek rozwoju i doskonalenia umiejętności

  • Małgorzata Bednarska – dyrektor zarządzająca Keller Polska
  • Wioletta Fabrycka – edukatorka i propagatorka zrównoważonego budownictwa
  • Agnieszka Głowacka – wiceprezeska zarządu Erbud
  • Przemysław Janiszewski – członek zarządu Unibep
  • Nikolay Kirov – partner Kirov Strategic Negotiators
  • Katarzyna Skorupka -Podziewska – HR director Volvo Trucks Poland
  • Anna Tryfon-Bojarska – menedżer ds. innowacji Skanska Property Poland
  • Krzysztof Bytomski – trener biznesu, executive coach
  • Joanna Makowiecka-Gatza – prezeska zarządu Karmar SA
  • Ewa Janiszewska – wiceprezeska zarządu Bridge for Business
  • Krzysztof Kaczorek – adiunkt Politechnika Warszawska, ekspert ds. analiz CMM
  • Marek Michałowski – przewodniczący RN Budimex
  • Aleksander Szerner – prezes zarządu Stowarzyszenie BIM
  • Anna Urbańska – HR manager Methode Electronics
  • Roman Wieczorek – b. wicepres zarządu Grupa Skanska AB

🔸Dziękujemy także PIIB na gościnność i wspaniały wieczór.

💥📣🆘I uwaga – w kwietniu startujemy z rekrutacją do II edycji Programu MLB. Obserwujcie naszą stronę i profile, gdzie już wkrótce pojawi się więcej informacji.