Pośród różnych podsumowań 2020 szczególnie polecamy krótki raport o kondycji sektora budowlanego pod względem upadłości firm budowlanych przygotowany przez Damiana Kaźmierczaka, głównego ekonomistę PZPB.

Reasumując:

  1. Biorąc pod uwagę epidemię COVID-19, wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych firm budowlanych w 2020 r. o ok. 12 proc. nie jest złym wynikiem na tle innych sektorów gospodarki.
  2. Problemy firm budowlanych z wypłacalnością mogą nasilić się w 2021 r. (gł. wśród MŚP) (pisaliśmy o tym z CMS Polska w listopadowym raporcie PZPB: “Przyszłość budownictwa po COVID-19”
  3. W 2021 r. duże firmy najprawdopodobniej utrzymają dobre wyniki finansowe, a wiele z nich będzie w stanie jeszcze je poprawić.
  4. Jeśli nic nie ulegnie zmianie, to w 2022 r. należy spodziewać się kolejnej kumulacji inwestycji infrastrukturalnych i ożywienia w inwestycji w samorządach. Dopiero wtedy prawdopodobnie dojdzie do poprawy sytuacji finansowej MŚP, a w dużych firmach pojawi się presja na marże z powodu wzrostu cen na rynku budowlanym.

Podsumowanie ?Co mówi liczba postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych w 2020 o kondycji sektora budownictwa? – do pobrania