Rola budownictwa w rozwoju Polski, uczciwa konkurencja i ochrona inwestycji strategicznych to jedne z punktów manifestu wygłoszonego przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Prezentacja postulatów to zarazem początek inicjatywy, której celem jest m.in. pobudzanie dyskusji o wyzwaniach polskiej branży budowlanej w obliczu planowanych inwestycji infrastrukturalnych.
„Budownictwo dla Polski” to projekt branżowy koordynowany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Głównym celem powołanej inicjatywy jest podkreślenie roli jaką budownictwo oraz firmy działające od lat w tym sektorze w Polsce odgrywają we wzmacnianiu krajowej gospodarki oraz pobudzaniu rozwoju ekonomicznego i społecznego.
– Budownictwo to jedna z nielicznych branż, których efekty pracy są tak wyraźnie widoczne. Bloki mieszkalne, szkoły, biura, szpitale, drogi, kolej, lotniska, mosty – wszystkie te obiekty
i elementy infrastruktury powstają przy udziale firm zajmujących się wykonawstwem inwestycji. Dajemy pracę ponad milionowi pracowników. Mimo to jako branża jesteśmy zwykle w tle, nasz głos nie jest słyszalny – chcemy to zmienić – mówi Jan Styliński, Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Projekt ma przyczynić się do zbudowania dialogu pomiędzy branżą oraz podmiotami instytucjonalnymi i decydentami różnych szczebli, by umożliwić wspólne kształtowanie warunków dla skutecznej realizacji kluczowych inwestycji, w tym tych o charakterze strategicznym. Jednym z działań w ramach projektu będzie analiza oraz formułowanie rekomendacji na temat otoczenia instytucjonalnego branży oraz planowanych programów i strategii inwestycyjnych.
– Znajdujemy się w ważnym momencie. Jesteśmy w trakcie przemian napędzających rozwój nowoczesnej i bardziej zrównoważonej infrastruktury, która jednocześnie zapewni nam bezpieczeństwo w obliczu zawirowań geopolitycznych – mówi Prezes Jan Styliński.
-To w naszych rękach spoczywać będzie realizacja tych inwestycji. Mamy jednak świadomość wyzwań z jakimi mierzy się dziś branża budowlana. Byśmy mogli zrobić to skutecznie, musimy działać w warunkach zdrowej i uczciwej konkurencji, na rynku chroniącym interesy nasze oraz naszych pracowników – dodaje Jan Styliński.
🔶
W manifeście projektu „Budownictwo dla Polski” uwzględnionych zostało pięć postulatów istotnych dla branży, a zarazem definiujących jej wkład w Polską gospodarkę:
- BEZPIECZEŃSTWO KRAJU – efektywna weryfikacja wykonawców, realizowanie inwestycji o charakterze strategicznym przez firmy z udokumentowanym doświadczeniem.
- PARTNERSTWO – dialog z decydentami na rzecz wspólnego kształtowania rozwoju branży i skutecznej realizacji planowanych inwestycji.
- JESTEŚMY STĄD – wkład firm działających w Polsce w tworzenie miejsc pracy, rozwój kompetencji pracowników, pobudzanie lokalnej przedsiębiorczości.
- WIARYGODNOŚĆ – rzetelność i bezpieczeństwo, jakość i wysokie standardy firm budowlanych z Unii Europejskiej.
- ZAUFANIE – uczciwa i zdrowa konkurencja na rynku budowlanym, profesjonalizm i zweryfikowana ścieżka przedsiębiorstw działających w Polsce.
W ramach inicjatywy powstawać będą opracowania merytoryczne oraz propozycje rozwiązań w odpowiedzi na kluczowe wyzwania w rozwoju branży budowlanej, m.in. te związane z ochroną rynku i warunkami udziału wykonawców w zamówieniach publicznych.
🔸Więcej informacji o projekcie „Budownictwo dla Polski”: https://pzpb.com.pl/budownictwo-dla-polski/
🔸Informacja prasowa – wersja do pobrania Budownictwo dla Polski_branża budowlana tworzy koalicję i wygłasza manifest_informacja prasowa
Kontakt dla mediów:
Aleksandra Konecka-Olszewska, a.konecka@pzpb.org.pl